Тема: Особа, суспільство, держава
Мета: ознайомити учнів
з поняттями особа; суспільство, держава; встановити особливості взаємовідносин
особи і суспільства; розвивати вміння
аналізувати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; виховувати
патріотичне ставлення до своєї держави, Батьківщини.
Очікувані результати. Після уроку учні зможуть:
аналізувати поняття ―людина‖, ―індивід‖,
―особистість‖, ―особа‖ і ―громадянин‖;
розкривати суть взаємовідносин особи і
суспільства; зміст поняття ‖правовий статус особи‖ та називати його види; суть
взаємовідносин суспільства і держави;
пояснювати особливості взаємовідносин особи і
держави; які особи визнаються іноземцями, особами без громадянства та особами з
подвійним громадянством;
давати визначення громадянства і пояснювати
способи його набуття і припинення; визначення правової і соціальної держави та
називати їхні ознаки.
Обладнання: підручник, наочний м-л, схеми,
таблиці, роздавальний матеріал;
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І.
Організаційний момент
Привітання, перевірка готовності до уроку
ІІ.
Актуалізація опорних знань
1.
Фронтальне
опитування (за питаннями підручника)
2.
Перевірка
д\з
ІІІ.
Мотивація навчальної діяльності.
ІУ. Вивчення нового
матеріалу
1.
Розповідь
учителя
Загальна характеристика понять «людина»,
«індивід», «особистість», «особа» і «громадянин». Особливості взаємовідносин
особи і суспільства
Розглядаючи державу, ми натрапляли на такі
поняття, як «людина», «індивід», «особистість», «особа», «суспільство», «громадянин»,
«громадянство», «політика», «політична система суспільства» (ПСС). Усі ці
поняття мають свої особливості й характеризують стан взаємовідносин особи і
суспільства, особи і держави, суспільства і держави.
Термін «людина»
означає біологічну істоту, одну із форм життя, що існують на землі.
Одна конкретна людина поза своїми соціальними якостями є індивідом (це
поняття відображає такі природні властивості, як стать, вік, фізіологічні
особливості, темперамент тощо). Сукупність унікальних та універсальних рис, що
відрізняють даного індивіда від інших, є індивідуальністю.
Кожному індивіду, як і людині взагалі, властиві біологічні та соціальні якості.
З точки зору біології, людина є живою істотою, що має свою внутрішню та
зовнішню будову, природні інстинкти тощо, яка стоїть на найвищому ступені
розвитку живого світу Землі. Життя людини у суспільстві характеризує людину з
соціальної точки зору, становлення якої відбувається під впливом суспільства, в
процесі взаємодії з іншими індивідами. Індивід, що має стійку систему соціально
вагомих рис, які характеризують його як члена спільноти, є особистістю.
Використання
терміну «особа» можливе у двох варіантах: фізична особа (окрема
людина, що виступає суб’єктом правовідносин) та юридична особа.
Особливості
взаємовідносин особи і держави. Правовий статус особи
Становище людини в державі
характеризується її правовим статусом. Правовий статус особи —
сукупність прав, свобод і обов’язків громадян, закріплених у нормативних актах
держави (конституції, закони), а також гарантії їх здійснення. Залежно
від повноти прав, свобод та обов’язків людини усіх осіб, що перебувають на
території кожної конкретної держави, можна поділити на: громадян держави,
іноземців, осіб без громадянства (апатриди) та осіб з подвійним
громадянством (біпатриди), біженців.
Громадянство — це
стійкий політико-правовий зв’язок особи і держави, який передбачає наявність
взаємних прав та обов’язків (підданство — те саме, що і громадянство у державі
з монархічною формою правління).
Громадянство особа може
набути за народженням, за походженням, внаслідок набуття, усиновлення тощо.
Припиняється громадянство шляхом виходу чи втрати.
Іноземець — особа, що
проживає на території певної держави, не є громадянином цієї держави і є
громадянином (підданим) іншої держави або держав.
Особа без громадянства
(апатрид) — особа, яку жодна держава відповідно до свого законодавства не
вважає своїм громадянином. Особливості взаємовідносин суспільства і держави
Мають свої особливості й
відносини суспільства з державою. Суспільними відносинами є відносини, що
складаються між людьми в процесі їхньої життєдіяльності.
Політичні відносини
відіграють найбільшу роль у системі ідеологічних відносин і панують у системі
усіх суспільних відносин. Політичні відносини — це відносини між
соціальними групами, націями і народностями, між політичними партіями, між
державою та громадянами, що виникають з приводу державної влади, спрямовані на
отримання, використання та утримання цієї влади. Отже, у процесі
здійснення політичних відносин беруть участь державні організації, політичні
партії, громадські об’єднання, трудові колективи тощо, які разом із
нематеріальними компонентами і складають політичну систему суспільства
(ПСС).
Політична система
суспільства (ПСС) — сукупність
матеріальних (держава, партії, організації) та нематеріальних (норми, принципи,
стосунки, погляди, свідомість, культура) складових, які пов’язані відносинами з
приводу здійснення політичної влади.
ПСС
складається із таких елементів:
1. суб’єкти політики, якими є: нації, класи, політичні партії , громадські організації , рухи, державна влада.
2.
2) політичні та правові норми
3.
3) політичні відносини (стосунки
між суб’єктами політики, що регулюються політичними нормами);
4.
4) політичні погляди, політична свідомість (ідеї, теорії, почуття, традиції як
відображення політики, політичних відносин), політична культура
5.
5) зв’язки, що об’єднують елементи ПСС.
2 Демонстрація презентації з теми
3 Запис основних понять в зошит
4
Робота
зі схемою
Фізкультхвилинка.
Релаксація.
У. Закріплення набутих знань
і умінь
1) За допомогою методу
«Мозковий штурм» визначте ким може бути особа в державі.
2) Запропонуйте учням
підготувати короткі повідомлення про іноземців та біженців на основі інформації
зі ЗМІ.
3) Складіть таблицю
«Порівняльна характеристика правового статусу іноземців і біженців»
4) Проведіть дискусію «Роль
і місце держави у політичній системі суспільства».
5) За допомогою методу
«Метаплан», працюючи в групах, вкажіть шляхи побудови правової держави в
Україні. Представте та обговоріть результати.
6) Наведіть приклади
правових і соціальних держав, на вашу думку. Доведіть що ці держави є правовими
і соціальними.
УІ. Підсумок уроку.
Оцінювання роботи учнів на уроці.
УІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал
підручника, дати відповіді на питання:
1) Що таке правовий статус особи?
2) Вкажіть можливі правові статуси особи в
державі.
3) Чим відрізняється, на вашу думку, правовий
статус іноземців від громадян держави?
4) Порівняйте роль і місце різних суб’єктів у
політичній системі суспільства.
5) Складіть перелік обмежень, що можуть бути
застосовані до суб’єктів політичної системи суспільства.
6) Оцініть можливості й перспективи щодо побудови
правової держави в Україні.
Тема. Право власності.
Мета: ознайомити учнів
з поняттям «власність»; навчити розрізняти форми власності, наводити приклади
права володіння, користування розпорядження майном; ознайомити учнів з нормами
Цивільного кодексу України щодо права власності; охарактеризувати підстави
набуття та реалізації права власності неповнолітніх; розвивати вміння
аналізувати правові ситуації на підставі нормативних актів; виховувати правову
культуру та почуття відповідальності.
Обладнання:
Конституція України, витяги з Цивільного кодексу України, мультимедійна дошка,
диск (відео, блок-схеми).
Основні поняття:
«власність», «володіння», «користування», «розпорядження», «власність приватна,
державна, комунальна».
Очікувані результати:
Після уроку учні зможуть:
Ø пояснювати,
що таке власність;
Ø які види
власності існують в Україні;
Ø називати
шляхи набуття права власності;
Ø як
здійснюються права власності неповнолітніх;
Ø аналізувати
правові ситуації на підставі Цивільного кодексу щодо права власності.
Тип уроку:
засвоєння нових знань.
Структура уроку
І Організаційний момент.
ІІ Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.
ІІІ Вивчення нового матеріалу:
1. Право власності, його зміст.
2. Набуття права власності.
3. Права неповнолітніх осіб щодо розпорядження майном.
IV Узагальнення та систиматизація знань і вмінь учнів.
V Закріплення нових знань.
VI Підсумок уроку.
VII Домашнє завдання.
Хід уроку.
І Організаційний момент.
ІІ Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.
Проблемне запитання.
На мультимедійній дошці учням пропонується відео слайд №2 презинтації (монтаж
епізодів фільму «Робінзон Крузо»), учням ставиться запитання, на яке вони
мають дати відповідь в кінці уроку на
основі вивченого матеріалу.
Запитання: «Чи є острів з усією його живою та неживою природою власністю
Робінзона?»
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Ø Слово вчителя
Основою Цивільного права є право власності, адже немає жодної людини у
світі, яка хоча б чимось не володіла. Поняття «власність» існує майже стільки,
скільки існує сама людина. В різні часи і в різних народів були свої способи і
методи регулювання права власності, хоча сама суть цього поняття залишалась
незмінною. Як же тлумачить право власності законодавство України?
Робота у групах.
Завдання групам
Група 1. Опрацювати Конституцію
України, стаття 41.
Група 2. Опрацювати Цивільний кодекс,статті 316-317.
Група 3. Опрацювати Цивільний кодекс,статті 319,321.
По закінченні роботи в групах учні коментують опрацьовані статті і
приходять до висновку, що згідно з Конституцією України, Цивільним кодексом
України власникові належать права володіння, користування та розпорядження
своїм майном.
Учитель. Правознавці називають ці права тріадою власності.
Мультимедійна дошка слайд №3.
Мультимедійна
дошка слайд №4.
Правові ситуації
Ø Я маю
велосипед, тобто я ним володію.
Ø Я їжджу
на цьому велосипеді щоденно до місця своєї роботи, тобто я ним користуюсь.
Ø Я продав
свій велосипед, тобто я ним розпоряджаюсь.
Мультимедійна дошка слайд №5.
Робота в групах.
Закінчити нижче
наведені речення і зробити висновок.
Ø Я маю
земельну ділянку, тобто я нею …
Ø Я
посадив на цій ділянці картоплю і зібрав урожай, тобто я цією ділянкою…
Ø Я віддав
свою земельну ділянку в оренду, тобто я нею…
Цивільний кодекс України, ст. 317 п.2. На зміст права власності не
впливають місце проживання власника та місце знаходження майна
Цивільний кодекс України, ст.321. Право власності є непорушним. Ніхто не може
бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Вилучати власність можна лише після виплати компенсації за це майно.
Конфіскувати, тобто вилучати майно без компенсації, можна тільки за
рішенням суду.
Робота над поняттями «виплата компенсації», «конфіскація».
Мультимедійна дошка слайд №7.
Правові ситуації:
Визначте, на скільки правомірні дії?
1.
У зв’язку з реконструкцією центральної
площі міста, безоплатно була вилучена частина власності громадян, які проживали
поряд із центральною площею.
2. У громадянина Петренка, підозрюваного у скоєнні правопорушення, була конфіскована частина його майна за
рішенням дільничого міліціонера.
Конституція України, ст.13.
Завданн.я.
1. Що є власністю народу України?
2. Які органи влади розпоряджаються власністю народу України від його
імені?
Мультимедійна дошка слайд №8.
Форми власності в Україні
|
|||
Власність Українського народу
|
Державна
|
Приватна
|
Комунальна (власність села, району, міста)
|
·
Земля, її надра
·
Атмосферне повітря
·
Водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах
території України
·
Природні ресурси
її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони
|
· Майно Збройних Сил
України
· Залізниці
· Грошові кошти, які належить
державі Україна
· Найважливіші культурні,
освітні та медичні установи
|
· Приватизована квартира
· Власний автомобіль
· Речі особистого
користування
· Підприємство
· Гроші
· Акції
· Земельні ділянки
|
·
Земельні ділянки
·
Приміщення навчальних закладів
·
Будинки культури
·
Кінотеатри
·
Спортивні комплекси
·
Значна частина житла
|
Склад, кількість і вартість майна, якими може володіти людина не
обмежується, крім випадків передбачених законом. Такі обмеження встановлені,
зокрема, щодо зброї, боєприпасів,
вибухових речовин, наркотичних і психотропних засобів.
Мультимедійна дошка слайд №9.
Завдання
Визначіть, до якої форми власності належить
1. Ранець школяра.
2. Монастирищенська ЗОШ №2.
3. Скутер.
4. Залізниця.
5. Приватизована квартира.
6. Кінотеатр “Промінь”
7. Золотий годинник.
8. Ракетна установка.
9. Фотоапарат.
10. Заповідник «Асканія-Нова» .
Набуття права власності.
Законодавство передбачає різні способи набуття права власності на майно.
Цивільний кодекс України
Ст.328. Підстави набуття права власності
1.
Право власності набувається на
підставах, що не заборонені законом, зокрема з правочинів (дії особи направлені на набуття, зміну чи
припинення цивільних прав чи обов’язків)
2.
Право власності вважається набутим
правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону, або законність набуття права
власності не встановлена судом
Мультимедійна дошка, слайд №10.
Шляхи набуття власності.
Учитель.
Яким чином громадяни можуть отримати право власності на знахідку, скарб?
Мультимедійна дошка слайд №11.
Із наведених ситуацій визначте, коли особа стає
власником.
1. Ольга купила комп'ютер.
2. Сергій взяв книгу у бібліотеці.
3. Євген орендує квартиру.
4. За домовленістю Іван користується бензопилою.
5. Наталія отримала у подарунок годинник.
6. Мама отримала від бабусі у спадок будинок за містом.
Буква закону.
Цивільний кодекс України
Ст.31-32
Мультимедійна дошка,слайд №12.
Право
власності неповнолітніх:
1. Часткова цивільна дієздатність
(до 14 років) – дрібні побутові угоди, особисті немайнові права на
результати інтелектуальної, творчої діяльності. Іншим майном, що їй належить
розпоряджаються батьки в її інтересах.
2. Неповна цивільна дієздатність
(з 14 до 18 років) – самостійно розпоряджатися заробітком, стипендією,
укладати договір банківського вкладу, здійснювати права на результати
інтелектуальної діяльності; інші правочини за згодою батьків.
3. Повна цивільна дієздатність: 18 років, реєстрація шлюбу, особа 16 років,
яка працює за трудовим договором, записана батьком чи матір’ю дитини.
Робота з підручником
Помету О. І., Ремех Т. О. Правознавство. Практичний курс: підручник
для 9 кл. – К.: Літера ЛТД, 2009. -192 с.
Учні працюють в групах. Завдання 3 с. 75
IV Узагальнення та
систематизація знань і вмінь.
V Підсумок уроку.
Учитель підводить учнів до висновку, що власник володіє, користується і розпоряджається
майном на власний розсуд, незалежно від волі осіб, але не на шкоду іншим
особам, інтересам суспільства.
Учні дають відповідь на запитання поставлене на початку уроку: «Чи є острів
власністю Робінзона Крузо?»
Учні роблять висновок, що Робінзон володів і користувався живою і неживою
природою острова, але не можуть стверджувати, що він ним розпоряджався,
оскільки не було осіб, з якими у нього
була б потреба з’ясовувати відносини щодо права власності на острів. Учитель
робить висновок, що власність - це відношення соціальне, оскільки характеризує не
відношення суб’єкта до об’єкта, а відношення між суб’єктами стосовно об’єкта.
VI Домашнє завдання
Опрацювати тему 12.
Ознайомитися із статтями Цивільного кодексу 23-29.
Комментариев нет:
Отправить комментарий